Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Şirketimiz ve sunduğumuz hizmetlerle ilgili Sıkça Sorulan Soruları sizin için derledik. Aradığınız sorunun cevabını aşağıda bulamazsanız mutlaka bizimle iletişime geçiniz.

Yönetim Şirketiyle Çalışmak Maliyetli Olmaz mı?

Ayyıldız Tesis Yönetim Ltd.Şti ile çalışmak maliyetli olmaz. Kaliteli hizmeti uygun fiyata sunmasının yanı sıra, öngörüleri, bütçe disiplini, uygun tedarikçi firma seçimi, zamanlaması ve etkin personel yönetimi ile size çok daha fazlasını kazandıracaktır.

Hizmetlerinizin Fiyatlandırmasını Nasıl Yapıyorsunuz?

İster entegre yönetim hizmeti olsun, isterse de sadece güvenlik ya da sadece temizlik hizmeti gibi hizmetlerimizden yararlanın, farkımızı hissedeceksiniz. Bazı tesislerimizde personel temini, üniforma, sarf malzemeleri gibi komple bir hizmet verebiliyorken, bazı tesislerimizde sadece danışmanlık hizmeti verebiliyoruz. Öncelikle tesiste yapılacak bir fizibilite ve tesis yöneticileri ile yapılacak bir toplantı sonucunda tercih edilen hizmet türü belirlenip fiyatlandırılmakta ve resmi fiyat teklifi olarak sunulmaktadır.

Site Aidatlarını Sizin Hesabınıza mı Yatırıyoruz?

Hayır;
Site aidatlarını Site Yönetiminin resmi banka hesaplarına yatırmalısınız. Şirketimiz banka hesaplarına aidat yatırılmamaktadır.

Bizim 16 dairelik Apartman, Site Yönetimi Kurmamıza Gerek Var mı?

Evet,
Bağımsız bölüm sayısı 8 ya da daha fazla olan kat mülkiyetine tabi binalar için bir yönetici tayin etmek kanunen zorunludur (KMK 34 / I ). Ancak ana taşınmazın bütün bağımsız bölümleri tek bir kişinin mülkiyetindeyse, malik kanunen yönetici durumundadır.

Yönetici Site Dışından Birisi Olabilir mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre yönetici bağımsız bölüm malikleri tarafından seçilir. Yönetici 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu 34. maddesi gereğince dışarıdan birinin yönetici olması mümkündür. Kat malikleri dışından seçilen yöneticinin dava ve icra takip işlemi yapabilmesi için kat malikleri tarafından kendisine bu konuda yetki verilmiş olması gerekir. Ayrıca dışardan seçilen yönetici kat malikleri toplantısında oylamaya katılamaz.

Profesyonel yönetime geçiş aşamaları nelerdir?

Toplantı da oy çokluğu ile alınacak karar ile apartman / site yönetim firması ile binanın yönetilmesi için karar alınır .İlgili firmanın ticari ünvanı ve vergi numarası belirtilemesi dışında yapılacak yöneticilik sözleşmesi ile devredilmesinde fayda bulunmaktadır.Apartman / Site’ye ait belgeler (karar defteri, işletme defteri vb.) apartmanın verdiğine ilgili firmaya teslim ettiğine dair belge bulundurması açısından teslim tutanağı düzenerek verilir.Devir işlemi yapılırken apartman / site’nin tüm hesap durumu, aidat avansı borç – alacak durumu, binanın firmalarla ilgili cari hesap bakiyeleri firmaya yazılı olarak verilir.

Apartman / site yöneticilik sözleşmesi neleri içerir?

Apartman / site ile yapılacak yöneticilik sözleşmesinde firmanın resmi bilgiler ile binanın bilgileri taraflar bölümünde yer almalıdır. Sözleşme süresince aylık hizmet bedeli ve sözleşme fesih konusu yer almalıdır. Profesyonel yönetim firmasının vereceği hizmetler belirtilmelidir. Sözleşme firma adına ve bina adına yetkili kişiler tarafından imzalanarak 1 nüsha bina’da 1 nüsha’da yönetim firmasında kalacak şekilde 2 nüsha olarak düzenlenir.

Yönetim firması olarak ilk yapılacak işler nelerdir?

Yönetim firması ilk olarak apartman / site’nin işletme projesini hazırlar. Aidat avansı ve binanın cari hesap bilgilerini kendi sistemlerine girerek tahsil edilmeyen alacaklar varsa gerekli iletişimi sağlar. Düzenli olarak aidat avansı takibini yapar. Aparman / site’nin öncelikli acil yapılması gereken kanun tarafından zorunlu tutulan işler varsa eksikliklerini gidermek için çalışmalara başlar. Sakinlerin güvenliği için eksiklikleri tespit ederek durumu hakkında bilgileri toplar. Çalışan personel varsa özlük dosyasında eksiklikler varsa tamamlar.

Whatsapp
Ayşe Yılmaz
Ayşe Yılmaz
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?